درمان زگیل تناسلی : ویروس قابل انتقال در بارداری و رابطه جنسی

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی “کوندیلوما آکومیناتا” نامیده می‌شود و همانطور که از نامش پیداست در ناحیه تناسلی دیده می‌شود. ممکن است یک زگیل یا زگیل خوشه‌ای مشاهده شود. افراد این زگیل‌ها را از فردی که مبتلا به ویروس پاپیلوم انسانی(HPV) است, می‌گیرند.HPV  عفونتی است که از طریق روابط جنسی انتقال پیدا می‌کند. ممکن است این زگیل‌ها زیاد شوند و یا حتی به آنها مبتلا شوید ولی اصلا آنها را نبینید. ازبین  100 نوع HPV ،فقط چند نوع می‌توانند زگیل‌های تناسلی ایجاد کنند. برخی از انواعHPV  می‌توانند سرطان دهانه رحم را ایجاد کنند. برخی انواع دیگر می‌توانند باعث سرطان مقعد، سرطان آلت تناسلی یا سرطان دهان و گلو شوند. ممکن است یک فرد به بیش از یک نوع HPVمبتلا شود. روشهای بسیاری برای درمان زگیل‌های تناسلی وجود دارد. از آنجا که زگیل‌ها اغلب سرسخت هستند، گاهی اوقات برای درمان به بیش از یک جلسه نیاز خواهید داشت.

زگیل تناسلی با تشخیص به موقع قابل درمان است.

تستSTD (بیماریهای مقاربتی) بخشی از معاینه معمولی یا معاینه متخصص زنان نیست – شما باید از پزشک بخواهید تا این معاینه را برای شما انجام دهد. به پرستار یا پزشک خود حقیقت ماجرا بگویید، فقط در این صورت آنها می‌توانند به شما کمک کنند و بگویند چه آزمایشی برای شما مناسب است. خجالت نکشید: دکتر شما برای این است که به شما کمک کند، نه اینکه شما را قضاوت کند.

زگیل‌های تناسلی چگونه به وجود می‌آیند؟


 

علت زگیل تناسلی

معمولا افراد به علت تماس پوست با پوست با فرد آلوده زگیل تناسلی می‌گیرند، اغلب در طول رابطه جنسی از طریق واژن، مقعد و دهان، مبتلا می‌شوند. حتی این ویروس بدون اینکه آلت تناسلی وارد واژن یا مقعد شود یا فرد ارضا شود به فرد دیگر منتقل می‌شود. هرچند این مورد خیلی شایع نیست اما گاهی اوقات فرد هیچ گونه علائمی که نشان دهنده زگیل باشد ندارد. همچنین ممکن است زگیل های تناسلی در حین زایمان از طریق واژن به نوزاد انتقال پیدا کند، البته خیلی کم پیش می‌آید که چنین اتفاقی بیافتد. زگیل‌های تناسلی با زگیل‌هایی که در جاهای دیگر بدن می‌زنند متفاوت هستند. بنابراین شما  با دست زدن به زگیل دست یا پای خود (یا فرد دیگر) مبتلا به زگیل تناسلی نمی‌شوید.‌ غالبا وقتی که افراد علائم دارند احتمال بیشتری دارد که زگیل‌ تناسلی سرایت پیدا کند. بنابراین اگر متوجه زگیل آلت تناسلی شدید بهتر است به پزشک مراجعه کنید آزمایشات و درمان لازم را انجام دهید تا خطر انتقال آن به شریک زندگی شما کاهش پیدا کند.

علائم زگیل تناسلی


 

علائم زگیل تناسلی

زگیل تناسلی در اندازه و شکل‌های مختلف ظاهر می‌شود. بعضی از افراد زگیل‌های کمتری دارند اما ممکن است بعضی افراد زگیل بیشتری داشته باشند شایع‌ترین علائمی که شما از این زگیل‌ها می‌بینید عبارتند از:

 • برآمدگی‌های کوچک و پراکنده که به رنگ پوست یا کمی تیره‌تر هستند.
 • زگیل‌های خوشه‌ای که شبیه به گل کلم به نظر می‌رسند.
 • این نوع زگیل در ناحیه تناسلی به حالت برآمده یا صاف رشد می‌کند.

زگیل تناسلی اغلب نشانه ای ندارد (چیزی که فرد احساس می‌کند). گاهی اوقات زگیل خارش، سوزش، یا درد دارد و خونریزی می‌کند. زگیل‌ها ممکن است در نواحی زیر مشاهده شوند:

زنان

 • ناحیه خارجی آلت تناسلی
 • واژن
 • گردن رحم
 • کشاله ران

مردان

 • آلت تناسلی مرد
 • اسکروتوم (کیسه بیضه)
 • ران
 • کشاله ران

زنان و مردان

 • پس از رابطه جنسی دهانی با یک فرد آلوده در دهان یا گلو ایجاد می‌شود.
 • در اطراف مقعد یا در اطراف آن پس از رابطه جنسی مقعدی با فردی که HPV (ویروس پاپیلوم انسانی)دارد.

عوامل خطر

طبق برآوردی که از مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها انجام شده است تقریبا تمام افرادی که رابطه فعال جنسی دارند حداقل در طول زندگی خود مبتلا به یک نوع HPV خواهند شد. عواملي كه خطر ابتلا به عفونت شما را افزايش می‌دهند،عبارتند از:

 • اگر قبلا عفونت دیگری از طریق جنسی گرفته‌اید
 • اگر با کسی که نمی‌شناسید رابطه جنسی برقرار کنید
 • در سن نوجوانی رابطه جنسی فعال داشته باشید

عوارض


سرطان

سرطان

سرطان دهانه رحم با ویروس HPV تناسلی مرتبط است. برخی از انواعHPV  نیز با سرطان فرج (آلت تناسلی زنان)، سرطان سینه، سرطان آلت تناسلی و سرطان دهان و گلو همراه است.

مشکلات در دوران بارداری

زگیل تناسلی در حاملگی

زگیل تناسلی در حاملگی مشکلاتی برای فرد ایجاد می‌کند. ممکن است زگیل بزرگ شود، و ادرار کردن با مشکل مواجه شود. زگیل در دیواره واژن توانایی کشش بافت واژن را در طول زایمان مختل می‌کند. ممکن است زگیل‌های بزرگ در ناحیه تناسلی یا در مهبل (واژن) هنگام زایمان خونریزی کنند یا کشیده شوند.

معمولا زگیل‌های تناسلی چه موقع ایجاد می‌شوند؟


 

زمان ایجاد زگیل تناسلی

ممکن است چند هفته، ماه، یا حتی چند سال پس از تماس جنسی با کسی که زگیل تناسلی دارد طول بکشد تا علائم ظاهر شوند. به همین دلیل فهمیدن اینکه چه موقع به عفونتHPV مبتلا شده‌اید یا چه کسی آن را به شما انتقال داده است کمی دشوار است.

ممکن است شما این ویروس را بگیرید ولی هرگز زگیل نزنید، بنابراین شما آلوده هستید اما علائم ندارید. بعضی از افراد یکبار زگیل می‌زنند و بعد از آن هرگز دوباره مبتلا نمی‌شوند. بعضی از افراد بیشتر از یک بار (عود می‌کند) زگیل می‌زنند.

گاهی اوقات افرادی که دچار زگیل تناسلی می‌شوند، فکر می‌کنند که شریک زندگی آنها خیانت کرده است. اما این طرز فکر لزوما درست نیست زیرا گاهی اوقات ممکن است مدت زیادی طول بکشد تا زگیل خودش را نشان بدهد، بنابراین احتمال دارد که شما یا همسرتان خیلی وقت پیش این ویروس را گرفته‌اید. گاهی اوقات ویروس قبل از اینکه تبدیل به زگیل تناسلی شود، ماهها یا حتی سالها در بدن زندگی می‌کند.

ممکن است شماعفونت نوعHPV داشته باشید ولی زگیل و هیچ گونه علائمی نداشته باشید، اما می‌توانید آن را به شخص دیگری انتقال دهید و آن فرد دچار زگیل‌های تناسلی شود. بنابراین اینکه دقیقا چه موقع دچار زگیل تناسلی شدید (و چه کسی آنها را به شما انتقال داده است) کمی دشوار است. می‌توانید برای رفع این مشکل با همسر, پزشک یا پرستار خود صحبت کنید.

متخصص پوست چگونه زگیل تناسلی را تشخیص می‌دهد؟


 

تشخیص زگیل تناسلی

مردم اغلب از رشد زگیل در ناحیه تناسلی خود خجالت می‌کشند و به پزشک مراجعه نمی‌کنند. اما همانطور که می‌دانیم با دیدن متخصص پوست آرامش خاطر پیدا می‌کنند، چون پزشک بیماری را تشخیص می‌دهد و درمان مناسب را پیشنهاد می‌کند. متخصص پوست با معاینه ساده در مطب زگیل‌های تناسلی، را تشخیص می‌دهد. گاهی اوقات متخصص پوست یکی از زگیل‌ها یا بخشی از آن را برمی‌دارد و به یک آزمایشگاه می‌فرستد. اگر جواب آزمایش مثبت بود تشخیص زگیل تناسلی تأیید می‌شود.

چگونه متخصص پوست زگیل تناسلی را درمان می‌کند؟


 

درمان زگیل تناسلی

برخی از زگیل‌های تناسلی بدون درمان از بین می‌روند. اما برداشتن زگیل مزایایی دارد زیرا درمان:

 • خطر گسترش ویروس را کاهش می‌دهد.
 • درد و خارش را کاهش می‌دهد.
 • افراد اطمینان پیدا می‌کنند که اینها زگیل‌های تناسلی هستند و سرطانی نیستند.
 • زگیل‌هایی که تمیز کردن آنها سخت است برداشته می‌شوند.

اگر می‌خواهید زگیل‌های تناسلی خود را درمان کنید، بهتر است به یک متخصص پوست مراجعه کنید. شما نباید از داروی بدون نسخه استفاده کنید. این داروها سایر زگیل‌ها را درمان می‌کند. زگیل تناسلی نیاز به درمان‌های مختلف دارد.

تقریبا چند نوع درمان برای زگیل‌های تناسلی وجود دارد. متخصص پوست، با توجه به موارد زیادی از جمله تعداد زگیل‌ها، جایی که زگیل‌ها هستند، و سلامت کلی شما درمان مناسب را انتخاب می‌کند. درمان ممکن است با جراحی در مطب پزشک متخصص پوست یا داروهایی که روی زگیل می‌گذارند, انجام شود. در قسمت زیر درمانهای مختلفی برای از بین بردن زگیلهای تناسلی آورده شده است:

دارو


 

درمان زگیل تناسلی

اغلب متخصصین پوست، داروهایی را تجویز می‌کنند که بیماران در خانه برای زگیل‌های تناسلی استفاده کنند. این داروهای تجویزی عبارتند از:

 • پدوفیلین برای زگیل‌های خارجی (برای جلوگیری از رشد سلول‌های زگیل).
 • ایمی‌کیمود (سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند تا بتواند باHPVمبارزه کند).
 • پماد ساخته شده از عصاره چای سبز (فراورده گیاهی) که برای زگیل‌های تناسلی و زگیل در اطراف مقعد استفاده می‌شود.

درمان‌های غیر دارویی موثر برای درمان زگیل ژنیتال

متخصص پوست می‌تواند یکی از این روشهای زیر را طی یک جلسه در مطب انجام دهد:

کرایوتراپی(سرما درمانی)

کرایوتراپی زگیل تناسلی

کرایوتراپی(سرما درمانی) فرآیندی است که با استفاده از مواد خنک کننده مانند نیترو اکسید یا نیتروژن مایع بافت غیرطبیعی زگیل منجمد می‌شود و از بین می‌رود. دما باید به اندازه کافی سرد باشد تا بتواند سیتوزل سلول‌ها را کریستالیزه کند و به پوست و رگهای این سلولها آسیب دائمی وارد کند. این آسیب باعث فعال سازی سیستم ایمنی نکروز بدن می‌شود تا سلول‌های از دست رفته را پاکسازی کند. درمان کرایوتراپی درمانی نسبتا ارزان و بسیار موفق است زیرا در سه درمان اول 79-88٪ پاکسازی زگیل دیده می‌شود. بیشترین تاثیر این درمان زمانی است که برای چندین زگیل کوچک خارجی روی شفت آلت تناسلی مرد یا واژن  استفاده شود.

بریدن و درآوردن زگیل

درآوردن زگیل

جراحی بریدن و درآوردن زگیل یکی از قدیمی‌ترین روشهای درمانی است که برای درمان زگیل تناسلی استفاده می‌شود و برای سال‌های متمادی استاندارد طلایی درمان گرفته است. در این روش به صورت فیزیکی ضایعه پوست با استفاده از قیچی یا چاقوی جراحی برداشته می‌شود. ریشه‌های زگیل سوزانده می‌شود و پوست سالم بخیه می‌شود. برای انجام این کار دقت زیادی لازم است زیرا اگر هنگام سوزاندن به چربی زیر پوست یا زیر مخاط آسیبی وارد شود ممکن است خطر عوارض مانند شکل گیری تنگی مجرا افزایش یابد. برداشتن ضایعات بزرگ نیاز به بیهوشی عمومی دارد و بیماران در معرض خطرات معمول جراحی مانند عفونت و خونریزی قرار می‌گیرند.

الکتروکوتر

الکتروکوتر زگیل تناسلی

جراحی الکتریکی روشی است که با استفاده از انعقاد حرارتی یا الکتروکوتر و جریان‌های الکتریکی فرکانس بالا زگیل‌ها را می‌سوزاند، خشک می‌کند و از بین می‌برد ؛ سپس بافت‌های آسیب دیده یا مرده را با کورتاژ (بافت برداری) برمی‌دارند. همانند کرایوتراپی، این روش برای درمان زگیل‌های کوچکتر در خارج بدن مثلا اطراف شفت(پایه) آلت تناسلی، رکتوم یا واژن موثر است. آسیب برگشت ناپذیر به بافت‌های اطراف استفاده مجدد از این درمان را محدود می‌کند و پس از درمان ضایعات بزرگ جای زخم به طور دائم باقی می‌ماند.

درمان لیزر

درمان زگیل با لیزر

در لیزرتراپی دی اکسید کربن(CO2) از پرتوهای متمرکز نور مادون قرمز استفاده می‌شود تا به طور مستقیم ضایعات زگیل را مورد هدف قرار دهد. بافت آسیب دیده نور لیزر را جذب کرده و به انرژی گرمایی تبدیل می‌کند و به این ترتیب نواحی آسیب دیده تبخیر می‌شوند. محفظه ویژه پرتو لیزر امکان تخلیه دقیق بافت را فراهم می‌کند و آسیب کمی به نواحی اطراف وارد می‌کند, در نتیجه روند بهبودی سریع‌تر می‌شود و پس از درمان نیز جای زخم کمی به جا می‌ماند. علاوه بر این، انرژی نور شدید عروق آسیب دیده ناخواسته را بلافاصله می‌سوزاند و این عمل بدون خونریزی انجام می‌شود.

 گاهی اوقات ممکن است درمان بیش از 1 جلسه طول بکشد.

درمان‌های دیگر

تزریق به لیزر

گاهی اوقات دارو به زگیل تزریق می‌شود. اینترفرون، یک دارو ضد ویروسی که به زگیل تناسلی تزریق می‌شود. این درمان معمولا در صورتی که درمان‌های دیگر موثر نباشند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر در مورد عوارض جانبی احتمالی (مشکلات بهداشتی که ممکن است پس از درمان به وجود آید) سوالی دارید می‌توانید از متخصص پوست بپرسید.

بعد از درمان چه کاری می‌توانم انجام دهم تا مطمئن شوم دیگر زگیل نمی‌زنم؟


هیچ کاری. زگیل‌های تناسلی را می‌توان درمان کرد، اما نمی‌توان به طور کامل از بین برد. زگیل‌ها برطرف می‌شوند، اما هنوز ویروسی که باعث ایجاد زگیل می‌شود وجود دارد. در برخی موارد ممکن است این ویروس به صورت خود به خود از بین برود، اما هنوز کسی نمی‌داند چگونه این اتفاق می‌افتد. بعضی افراد پس از گذشت مدتی دوباره زگیل می‌زنند اما بعضی دیگر هرگز به آن مبتلا نمی‌شوند.

بعد از اینکه زگیل‌های شما برداشته شد:

 • آن ناحیه را تمیز نگه دارید و نخارانید.
 • پس از دست زدن به ناحیه‌ای که زگیل دارد، دستان خود را بشویید.
 • اگر درد دارید، رابطه جنسی نداشته باشید.
 • اگر آن ناحیه جراحت یا ورم دارد می‌توانید با استفاده از پک آب سرد احساس بهتری پیدا کنید. شما می‌توانید برای کاهش درد از داروهای مسکن بدون نسخه پزشک استفاده کنید.

چگونه از به وجود آمدن زگیل‌های تناسلی جلوگیری کنم؟


 

واکسن hpv

می‌توانید در مورد زدن واکسنHPV با پزشک خود صحبت کنید – اکثر مارک‌های واکسن شما را در برابر انواعHPV  که باعث زگیل‌های تناسلی می‌شوند محافظت می‌کند. این بهترین راه برای جلوگیری از هر گونه مشکلات مربوط بهHPV، از جمله زگیل تناسلی است. زگیل‌های تناسلی از رابطه جنسی و تماس پوست با پوست واژینال، مقعد و دهانی با افرادی که این ویروس را دارند به وجود می‌آید. بنابراین تنها راه مطمئن برای جلوگیری از زگیل‌های تناسلی و STD (بیماریهای مقاربتی) این است که هیچ ارتباط جنسی دهانی یا تناسلی با فرد دیگر نداشته باشید. اما اکثر مردم در بعضی مواقع در زندگی خود رابطه جنسی دارند، بنابراین دانستن اینکه چگونه رابطه جنسی سالم‌تری داشته باشیم خیلی مهم است. بنابراین با استفاده از وسایلی مانند کاندوم و محافظ دهان هنگام رابطه جنسی می‌توانید خطر ابتلا بهSTD را کاهش دهید. همچنین می‌توانید با مشاهده زگیل‌ها بر روی اندام تناسلی از رابطه جنسی با آن فرد خودداری کنید زیرا این زگیل‌ها به راحتی به شما سرایت پیدا می‌کنند. اما به خاطر داشته باشید که همه زگیل‌ها قابل مشاهده نیستند، ممکن است آنها را گرفته باشید یا آنها را گسترش دهید، بنابراین استفاده از کاندوم و محافظ دهان هنگام رابطه جنسی خیلی مهم است، حتی اگر همه چیز به نظر خوب و درست باشد. و از آنجایی که هیچ تست زگیل تناسلی وجود ندارد، چکاب معمولی که پزشک یا پرستار برای بررسی بیماریهای مقاربتی انجام می‌دهند, به حفظ سلامتی شما کمک می‌کند.

 سوالات متداول


چه مدت طول می‌کشد تا زگیل‌های تناسلی ظاهر شوند؟

​​طبق برآوردی که انجام شده است حدود دو تا سه ماه است، اما دوره انکوباسیون(نهفتگی بیماری) زگیل‌های تناسلی خیلی متفاوت است. در برخی موارد، دوره فقط دو هفته است. اما برای برخی دیگر، ممکن است هشت ماه طول بکشد تا زگیل‌ها ظاهر شوند، بنابراین پیگیری اینکه چه کسی شما را آلوده کرده است دشوار است.

چگونه می‌توان زگیل‌های تناسلی را در خانه از بین برد؟

برای درمان زگیل‌های تناسلی در خانه می توانید از داروهای موضعی بسیاری که در بازار وجود دارد مانند روغن درخت چای، سرکه سیب، سیر یا پیاز استفاده کنید.

 آیا زگیل‌های تناسلی شایع هستند ؟

با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری(CDC)،ویروس پاپیلومای انسانی که باعث زگیل‌های تناسلی می‌شوند، شایع‌ترین بیماری‌های منتقله جنسی است. در ایالات متحده از 79 میلیون نفر شهروندی که در حال حاضر مبتلا بهHPV هستند،حدود 340،000 تا 360،000 نفر به دلیل عوارض دچار زگیل‌های تناسلی شده‌اند. طبق این برآورد حداقل ۱ نفر از 100 بزرگسال که رابطه جنسی فعال دارد ممکن است در برهه‌ای از زمان مبتلا به زگیل تناسلی شود. 6

زگیل‌های تناسلی چه رنگی هستند؟

زگیل تناسلی به طور کلی کوچک، گوشتی، صورتی یا قرمز هستند. آنها اغلب بافتی شبیه به گل کلم دارند و معمولا دیدن آنها دشوار است. در اغلب موارد، آنها در به صورت توده‌های سه یا چهار تایی هستند.

آیا زگیل تناسلی خونریزی می‌کند؟

در اکثر موارد، زگیل بدون درد است و مشکلی ایجاد نمی‌کند. با این حال، اگر زگیل‌ها خونریزی کنند و متوقف نشود، بلافاصله به پزشک خود مراجعه کنید.

آیا زگیل تناسلی را می‌توان فشار داد؟

اگر زگیل تناسلی دارید توصیه می‌شود که آنها را فشار ندهید. فشار دادن یا خاراندن آنها سبب درد و خونریزی می‌شود، زیرا آنها عمیقا به رگ‌های خونی پوست متصل هستند. بهترین درمان برای درمان زگیل استفاده از داروهای خانگی است با این کار می‌توانید از عوارض ناشی از آن جلوگیری کنید. (در صورت استفاده از هر گونه درمان خانگی پزشک خود را مطلع سازید).

Leave a Reply

Required fields are marked*